Buderus Kombi "6A" Arızası Veriyorsa Ne Yapılmalı?

     Sevgili son kullanıcımız,

      Eğer siz de bir buderus kombi sahibiyseniz ve cihazınızın sıcak kullanım suyunu ve ısıtma devrenizdeki radyatörlerini ısıtmadığını fark ettiyseniz telaşlanmanıza ya da korkmanıza gerek yoktur. Çünkü cihazınız muhtemelen arızaya geçmiş, sizi ve kendini çoktan korumaya almış demektir.

     Bir son kullanıcı olarak arıza veren cihazınızın servisini arayıp servisini beklemek yerine öncelikle bazı kontrolleri kendiniz yaparak cihazınızın neden arızaya geçtiğini tespit edebilir, aradığınız servise vereceğiniz bilgilere göre de arıza sorununuzun en hızlı şekilde çözülmesine yardımcı olabilirsiniz.

     Peki arıza anında ne yapılmalı?

     Ülkemizde doğalgaz kullanımı uzun yıllardır mevcut olmasına rağmen halk olarak bir çok kişinin doğalgazdan korktuğu bilinen bir gerçektir. Aslında gerekli önlemleri zamanında ve yerinde aldığımızda doğalgazın tüm tehlikesini ortadan kaldırmış olursunuz. Doğalgaz ile çalışan kombimizde oluşacak her hangi bir arızada öncelikle cihazın varsa dijital ekranında, dijital ekran olmayan modellerde üzerinde bulunan led veya diğer türlü ışıklandırmaların cihaz modellerine göre yanıp sönme sayıları ve renklerine göre arızanın neyden kaynaklı olduğunu sizler de kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

     Eğer bir Buderus kombi sahibiyseniz ve kombinizin ekranında “6A” şeklinde bir hata kodu gözüküyorsa, öncelikle cihazı kullandığınız dairede ya da iş yerinizde gaz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer gazınız kesilmişse kombiniz 6A arıza kodu verebilir.

      Evinizde ya da iş yerinizde gaz var ama kombi yine 6A arızası veriyor ise cihazınız yoğuşmalı bir model ise yoğuşma giderinizin tıkalı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yoğuşma giderinde oluşacak sifonlaşma ya da tıkanıklık kombinizin 6A arıza kodu vermesine neden olacaktır. Bunun yanında bulunduğunuz bölgedeki yetkili servisi çağırdığınızda cihaz garantiniz olsa bile yoğuşma gideri tıkanıklığı dış etken kaynaklı olduğundan garanti harici işlem uygulanacak ve servis ücreti sizden talep edilecektir.

     Kombiniz yoğuşmalı değilse ne yapılabilir? 

     Yazımızın üst kısmında bahsettiğimiz gaz kontrollerini yapıp gazın dairenizde var olduğunu belirlediyseniz yoğuşmalı olmayan cihazlarda bacanızın yerinden oynayıp oynamadığını ya da bacanızın ucunun her 

hangi bir nedenle tıkanıp tıkanmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. (Örn. üst komşunuzun halısı baca ucunu tıkamış olabilir, kuşlar bacanıza konmuş ve bacanızı yerinden oynatmış olabilir.)

     Tüm bu kontrolleri sağladıktan sonra cihazını resetlemeyi unutmayın, voltaj kaynaklı arızalar da 6A arıza kodunu vermesine sebep olabilir. Cihazının modeline uygun tuş takımında resetleme yaparak cihazınızın tekrar arıza verip vermeyeceğini kontrol edin, arıza tekrarlaması durumunda bulunduğunuz bölgedeki yetkili servise başvuruda bulunarak servis ekibinin hizmet vermesini bekleyin.

     Yazımızı okuduğunuz ve bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Rize ve Trabzon yetkili servisi olarak hizmet verdiğimiz bölgeden ya da farklı illerden yazımızı okuyorsanız Facebook ve İnstagram hesaplarımızı takip edebilir, Bosch & Buderus kombiler hakkında kampanya dönemlerinden haberdar olabilirsiniz.

Sohbete Başla
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?